Články
20/02/2025
Proč nás zlobí óvéeska
Heřmanická halda jitří vášně také nezvykle umístěnou skládkou chemického odpadu. Tu na území haldy úřady z nepochopitelných důvodů povolily v roce 2004, tedy v době, kdy halda již více než 10 let hořela. Skládka je zabezpečená stejně, jako desítky jiných podobných na území republiky. Ty ovšem nejsou umístěny na hořící haldě. Skládka není hořící haldou bezprostředně ohrožena, ale jak říká stará pravda, kdo je připraven, není překvapen. Proto DIAMO rozhodlo před více než deseti lety o dalším bezpečnostním prvku. Tím měla být oddělovací vzdušná stěna.
13/12/2024
Co už je sanováno a co ne?
Sanační práce na odvalu Heřmanice běží od roku 2005. Jihovýchodní část odvalu už prošla rekultivací. Cílem bylo termicky aktivní plochy odtěžit a uvolněné plochy dotvarovat inertním materiálem. Po překrytí zeminou jsme na pozemcích vysadili stromy a keře. Celkem 15 000 kusů. Vysázené porosty vytváří „zelený val“ s významným filtračním efektem proti prachu vznikajícímu při sanacích na dalších částech odvalu.
11/12/2024
Vyřeší sarkofág problém heřmanické haldy?
Není důvod pochybovat. Metoda, kterou stát zvolil a na které státní podnik DIAMO nyní pracuje, je založena na jednom ze čtyř základních principů hašení požárů, a to konkrétně principu izolace. Sarkofág totiž ve skutečnosti neznamená nic jiného, než že prohořívající část haldy překryje izolační vrstva, která omezí přístup vzduchu, respektive vzdušného kyslíku k místům, kde probíhá hoření.